Ubuntu DNS Ayarları – Ubuntu DNS değiştirme

Bu makalemizde Ubuntu DNS Ayarları nasıl değiştirilir kısaca bir göz atalım. Çoğu Linux dağıtımında dns ayarlarını değiştirmek için /etc/resolv.conf dosyasını açıp içerisine nameserver 8.8.8.8 8.8.4.4 şeklinde kullanmak istediğimiz dns sunucularını tanımlıyorduk. Ancak Ubuntu tarafında işler biraz daha farklı. /etc/resolv.conf dosyasının içerisinde yaptığımız değişiklikler sistem tarafından otomatik olarak eski haline getiriliyor. Dosyayı açtığımızda da zaten bize konu hakkında uyarıyı yapıyor.

# Dynamic resolv.conf(5) file for glibc resolver(3) generated by resolvconf(8)
#     DO NOT EDIT THIS FILE BY HAND — YOUR CHANGES WILL BE OVERWRITTEN
nameserver 127.0.1.1

Ubuntu DNS Ayarları

Eğer sunucu tabanlı bir sistem kullanıyorsak veya konsol kullanmak kolayımıza geliyorsa ayarları komut satırından yapabiliriz. Masaüstü sistemlerde bu ayarları yapmak için görsel araçlar mevcut.

Artık DNS tanımlarını network interface dosyasında yapıyoruz. Dosyamız /etc/network/interfaces

iface eth0 inet static
    address 192.168.0.100
    netmask 255.255.255.0
    gateway 192.168.0.1
    dns-nameservers 8.8.8.8 8.8.4.4

dns tanımını dns-nameservers 8.8.8.8 8.8.4.4 şekilde yapabiliriz. Ayarları etkinleştirmek için networking servisini restart etmemiz gerekiyor.

sudo /etc/init.d/networking/restart

Eğer masaüstü kullanıyorsak bu işlemleri masaüstünden yapmak ta mümkün. Sistem Ayarları -> Ağ -> Seçenekler diyoruz. (dashboard tan ağ yazarak ta ağ ayarlarına ulaşmak mümkün.) IPv4 Ayarlarına giriyoruz ve DNS sunucuları kısmına dns tanımlarımızı yapıyoruz. Virgül ” , ” ile ayırarak birden fazla DNS sunucusu ekleyebiliriz.

Ubuntu DNS Ayarları
Ubuntu DNS Ayarları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.