Active Directory font yükleme

Bu makalemizde Active Directory de bulunan bilgisayarlara font yüklemek için msi paketi hazırlayacağız. Alternatif olarak vbscript veya batch file oluşturarak ta bu işlemi yapmak mümkün.

Örneğimizi Oswald fontu için yapıyoruz. Siz yüklemek istediğiniz fonta göre değiştirebilirsiniz.

1 –  İlk olarak yüklemek istediğimiz fontu kendi makinamıza kuruyoruz.  Bu işlem ihtiyacımız olan registry kayıtlarını oluşturacak.

2 – regedit.exe yi çalıştıralım ve HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Fonts anahtarına sağ tıklayacak export ( ver ) diyelim. Dosyayı kaydetmek istediğimiz yeri soracak. Dosyamıza bir isim verelim ve istediğimiz bir yere kaydedelim (örneğin font.reg). Daha sonra bu dosyayı kullanacağız.

3 – Export ettiğimiz registry dosyasını açıyoruz ve sadece yüklemek istediğimiz fonta ait satırları bırakıyoruz. Bu işlemden sonra .reg dosyamız aşağıdaki gibi görünmeli.

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Fonts]
"Oswald Bold (TrueType)"="Oswald-Bold.ttf"
"Oswald Light (TrueType)"="Oswald-Light.ttf"
"Oswald Regular (TrueType)"="Oswald-Regular.ttf"

Şimdi msi paketini hazırlamaya başlayabiliriz.

4 – msi paketini hazırlamak için Advanced Installer programının ücretsiz versiyonunu indiriyoruz ve kuruyoruz.

5 – Advanced Installer programını çalıştırıyoruz.  New -> Installer -> Generic Templates altından Simple seçeneğini seçerek Create Project diyoruz. Options altındaki Use wizard kısmının işaretsiz olduğuna dikkat edelim.

active directory font

6 – Project Details sayfası açılacak. Boşlukları dolduralım ve Disable Modify seçeneğini işaretleyelim.

active directory font

7 – Sol taraftan Install Parameter sekmesine geçelim ve Limit to basic user interface (simple progress and error handling) seçeneğini işaretleyelim.

active directory font

8 – Launch Condition sekmesinden desteklenen işletim sistemlerini seçebilirsiniz.

active directory font

9 – Yine Sol menüden Files and Folders sekmesine geçelim ve Font klasörünü seçelim. (Windows Volume -> Windows -> Fonts). Fonts klasörü seçili iken add file diyerek yüklemek istediğimiz fontu ekleyelim.

active directory font

10 – Registry sekmesine geçiyoruz. Import .reg file diyerek 2 ve 3. Adımda oluşturduğumuz .reg dosyasını import ediyoruz.

active directory font

11 – Son olarak projemizi kaydediyoruz ve Home sekmesinden Build Project diyerek msi paketimizi oluşturuyoruz. Oluşturulan msi paketini Belgelerim klasöründe bulabilirsiniz.

msi paketimiz hazır olduğuna göre GPO ile font yükleme yapabiliriz. İstediğimiz kullanıcılara deploy edebilir, istediğimiz zaman da kaldırabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.